OxoWorld
Bu Yapay Zeka, Beyindeki Düşünceleri Kelimelere Dönüştürüyor

Bu Yapay Zeka, Beyindeki Düşünceleri Kelimelere Dönüştürüyor

California, San Francisco Üniversitesi’nden araştırmacılar, düşünceleri tam cümlelere dönüştürmek için derin öğrenme yapay zeka kullanan bir beyin implantı geliştirdiler . Teknoloji bir gün felç nedeniyle konuşamayan hastalarda konuşmanın yeniden sağlanmasına yardımcı olmak için kullanılabilir.

Bu Yapay Zeka, Beyindeki Düşünceleri Kelimelere Dönüştürüyor

Projeye ekibinden Joseph Makin , Digital Trends’e “Algoritma, makine çevirisindeki çalışmalardan esinlenen özel bir yapay sinir ağıdır,” dedi. “Onların problemi, bizimki gibi, belli olamayan uzunluktaki bir diziyi belli olamayan uzunluktaki bir diziye dönüştürmektir.”

 

Felç Nedeniyle Konuşamayan Hastalar İçin Kullanılabilir 

İki aşamadan oluşan sinir ağı ilkinde, elektrotlarla yakalanan beyin sinyallerinden toplanan sinirsel veriler bir sayı listesine dönüştürür. Daha sonra, kelime kelime olarak bir İngilizce dil cümlesine dönüştürülür. Bu aşamaya ulaşmak için iki aşama ayrı ayrı değil, birlikte yapılıyor. Kelimeleri sonunda metin olarak verir- bir metin-konuşma dönüştürücüsü kullanarak bunu konuşma olarak çıkarmak da aynı şekilde mümkün.

Geliştirme Aşamasında

Şu anda yapay zeka yaklaşık 250 kelimelik bir kelime dağarcığına sahip. Karşılaştırıldığında, anadili İngilizce olan birinin , 20.000 ila 35.000 arasında bir kelime dağarcığına sahiptir. Araştırmacılar bu aracı olabildiğince kullanışlı olmasını sağlamaları için  tanımlayabileceği ve sözelleştirebileceği kelime sayısını büyük ölçüde artırmaları gerecek gibi.

Bu Yapay Zeka, Beyindeki Düşünceleri Kelimelere Dönüştürüyor

Makin, 2016’da bu kod çözücü fikrini düşünmeye başladığımızdan beri makine çevirisi de dahil olmak üzere doğal dil işleme algoritmalarında büyük bir ilerleme kat ettiğini,  “Şimdi bunlardan bazılarını araştırıyoruz. Daha geniş bir İngilizce diliminde yüksek kaliteli kod çözme elde etmek için, tek bir konudan daha fazla veri toplamamız gerekiyor – ya da bir şekilde transfer öğrenmemizden daha da fazla destek almamız gerekiyor . ”diye devam etti.

Yavaş yavaş hayatımızın her yerinde olmaya başlayan ve gelecekte neredeyse tüm işlemlerde olacağı düşünülen Yapay Zeka insansal işlevlerde de rol alacağı bu teknolojiden de anlaşılıyor. Bu teknoloji normal işlevlerini yerine getiren insanlar için çok önemli olmasa da özellikle felçli ve bir çok hastalıktan dolayı konuşamayan insanlar için büyük ölçüde değer taşıyor. Umarız proje daha çok ilerler ve gerçekten kullanılabilir hale gelir.

Bu tür gönderiler ve daha fazlası için bizi Instagram‘dan takip etmeyi unutmayın.

kaynak. digitaltrends

Kaynak: 
digitaltrends.com/cool-tech/ai-brain-implant-turns-thoughts-into-words/

 

Hasan Sofioğlu

Hasan Sofioğlu

Teknolojiyle arası iyi olan, spora da karşı boş olmayan bir zat-ı muhterem. 🌙

Yorum ekle