OxoWorld
Çocukların YouTube'da izlemesi ne güvenli? youtube kids

Çocukların YouTube İzlemesi Ne Kadar Güvenli?

Birçok okul kapalıyken, aileler aniden evden çıkamama durumuna giren çocukların eğlence açlığını sosyal ağlar ile dengelediğini fark ettiler. Çocuk psikolojisi koruması zor bir dengeye sahip. Üstelik  ekrandan en çok etkilenen ebeveynler bile aileler için  normal haline gelen sosyal mecralarda çocuklar için uygun olmayan içeriklerle karşılaşabiliyorlar.

Çocukların YouTube'da izlemesi ne güvenli?

YouTube’da hem çok sayıda iyi hem de çok sayıda kötü içerik var ve bu gerçek bir sorun.

Ne yazık ki, YouTube’un filtreleri kusurlu bir sistem. Filtrelerden arada sırada uygunsuz video kaymasıyla birlikte, belirli bir yaştaki çocuklar için kabul edilebilir olan veya olmayanların öznel doğası da ebeveynler için sorunlara neden olabilir. Youtube’nin kusursuz görünse de kusurlu algoritması çocuklarınız için hiç de iyi olmayacak içerikler sunabilir. Üstelik bu çocukların yapısını bozabilir

Peki bir ebeveyn, çocuk için güvenli içerik söz konusu olduğunda YouTube hakkında ne bilmelidir?

Çocukların YouTube'da izlemesi ne güvenli? kids
Youtube Çocuk

YouTube’un içerik kütüphanesinin her şeyle dolu ortamına güvenmek yerine  herhangi bir ebeveyn, YouTube Kids kullanarak deneyimi daha güvenli hale getirebilir .

YouTube, daha büyük izleyiciler için videoların çoğunu ortadan kaldıran ve bir ebeveyn tarafından ayarlanan belirli yaş aralıklarına göre daha da kısıtlanabilecek.   YouTube Çocuk kütüphanesi, çeşitli cihazlara veya YouTube’dan ayrı olarak ayrılmış bir site ( YouTubeKids.com ) aracılığıyla yüklenebilen bir uygulama olarak mevcuttur.

Çocukların YouTube'da izlemesi ne güvenli? youtube kids

YouTube,  Çocuk hesabı oluştururken belirttiği gibi, uygunsuz videolar yine de filtrelerden geçebilir. Bununla birlikte, belki de daha sorunlu olanı filtreler. Filtreler tarafından uygun görülen bazı videoların – esasen uzatılmış oyuncak veya şeker reklamları olan “kutudan çıkarma” videoları gibi – ebeveynlerin kaçınmaya çalıştığı başka bir içerik türü olabilir.

Neyse ki, YouTube Kids, çocukların YouTube Kids’te görebileceklerini yapılandırma konusunda ebeveynlere birkaç seçenek sunuyor.

Ebeveynler, kullanılabilir videolar için üç yaş aralığı oluşturmanın yanı sıra, kişiselleştirilmiş ayarlara sahip her çocuk için profil oluşturma seçeneğine de sahiptir. Ebeveynler ayrıca belirli videoları veya tüm kanalları engelleyebilir. Çocukların video arama yeteneğini kapatabilir, bu da daha sınırlı, ancak daha dikkatli bir şekilde seçilmiş video kitaplığına neden olur.

Hasan Sofioğlu

Hasan Sofioğlu

Teknolojiyle arası iyi olan, spora da karşı boş olmayan bir zat-ı muhterem. 🌙

Yorum ekle