OxoWorld
Duygusal ve Zeki İnsanların Yapmadığı 4 Şey Nikola Tesla

Duygusal ve Zeki İnsanların Yapmadığı 4 Şey

Bu kötü alışkanlıklardan vazgeçtiğinizde doğal duygusal zekanız parlayacak.

Bu kötü alışkanlıklardan vazgeçtiğinizde doğal duygusal zekanız parlayacak steve jobs
Steve Jobs

Duygusal zekanızı geliştirmek çok yaptığımız şeylerle değil, daha az yaptığınız şeyle ilgilidir.

Psikolog Nick Wignall çalıştığı insanlarla ilgili ; çok fazla duygusal zekaya sahip olmasalar da, birçok insanla çalışıyorum:

Wignall şöyle devam ediyor: Bana göre çoğu insan duygusal zeka kapasitesinden yoksun. Aslında, çoğu insanın zaten yüksek derecede duygusal zekaya sahip olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki, birçok insan, duygusal zekalarını kullanmadığını görüyorum.

1. Başkalarını Eleştirmek

2. Gelecek İçin Endişelenmek

İnsanlar olarak düzen ve kesinliği seviyorlar. Bu nedenle: Belirsizliği azaltmak için sürekli olarak kendilerini motive ediyorlar. Belirsizliği azaltmak için çabalayıp sürekli dehşet içinde kendilerini, onu tamamen ortadan kaldırabileceğine inanmaya adadılar.  Belirsizlikten korkup  onunla yaşamak o kadar anlamsız geliyor ki, sürekli düşünerek geleceği daha az belirsiz hale getirebileceklerini düşünmek için kendilerini kandırdılar!

Dünyanın yarın olmasını istediğiniz şekilde hareket etmesini istemiyorsanız, bugün sahip olduğunuz dünyayla çalışın çünkü bu daha kolaydır.

3. Geçmişte Düşünmek

Geçmişi kontrol edebilirmiş gibi davranarak geleceğini kontrol etmekten vazgeçme.

4. Gerçekçi Olmayan Beklentileri Korumak

Geçmişi ve onun hakkında nasıl hissettiğimizi kontrol etmek gibi, gerçekçi olmayan beklentilerde bulunmamak da genellikle diğer insanları kontrol etmek için ince bir girişim.

Belki,  bu hala ince bir kontrol biçimidir ama hayatınızdaki başka bir kişinin ne olması ya da yapması ya da başarması gerektiği hakkında bir fikriniz var ve beklentiniz bunu gerçekleştirmeye çalışmanın yoludur.

Umutlarınıza tutun ama beklentilerinizi bırakın.

“Başkalarının beklentilerinin denizinde yüzüyordu. İnsanlar böyle denizlerde boğulmuştu. ”

– Robert Jorden

Bilmen gereken her şey

ilginizi çekebilir:

Kaynak: 
medium.com/personal-growth/4-things-emotionally-intelligent-people-dont-do-24ea6ea53992

Hasan Sofioğlu

Hasan Sofioğlu

Teknolojiyle arası iyi olan, spora da karşı boş olmayan bir zat-ı muhterem. 🌙

1 yorum

  • Naçizane görüşüm genel olarak çoğu metin içerikleri gerçekten güzel ve özenle seçilmiş fakat yazı dilinin daha düzgün daha akıcı olması gerekiyor. Anlam kopuklukları ve anlama güçlüğü çekmemek adına daha dikkatli olunabilir. Emeginize sağlık. 🙏