OxoWorld
Bir NASA görevi, güneş atmosferinde süper sıcak manyetik ipliklerin çarpıcı bir görünümünü ortaya koydu. Central Lancashire Üniversitesi

Güneş’in Şimdiye Kadarki En Net Fotoğrafı Yayınlandı

Güneşin yeni yüksek çözünürlüklü görüntüleri İngiltere’den bilim insanları ve Nasa tarafından yayınlandı. Bu görüntü bize en yakın yıldıza dair şunları öğretti: “son derece sıcak, milyonlarca plazma ile dolu inanılmaz derecede ince manyetik iplikler.”

Bir NASA görevi, güneş atmosferinde süper sıcak manyetik ipliklerin çarpıcı bir görünümünü ortaya koydu. Central Lancashire Üniversitesi
Bir NASA görevi, güneş atmosferinde süper sıcak manyetik ipliklerin çarpıcı bir görünümünü ortaya koydu.

İngiltere’deki Central Lancashire Üniversitesi’nden bilim adamları ve NASA’nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi, NASA’nın Hi-C görevi olan Yüksek Çözünürlüklü Koronal Görüntüleyiciden gelen verileri analiz etti ve ipleri keşfetti. “Sıcak, elektrikli gazların” dişleri yaklaşık 310 mil (500 kilometre) genişliğindedir. Yani Güneşin yüzde 0.01’i kadar görüntüleme şansı yakaladık.

Yüzde 0.01’i görüntülemek ne demek ?

Bir NASA görevi, güneş atmosferinde süper sıcak manyetik ipliklerin çarpıcı bir görünümünü ortaya koydu. Central Lancashire Üniversitesi
Dünya’nın bu manyetik ipliklerin yanındaki boyutu

 

Güneşin önceki görüntüleri, ipliklerin bulunduğu karanlık noktaları göstermişti. Ancak Hi-C, UCLan’ın güneş atmosferinin yakaladığı en yüksek çözünürlüklü görüntüler olduğunu söylediklerini sunabildi. Araştırma ekibi bulgularını bu hafta Astrophysical Journal’da yayınladı .

Hi-C, bir alt yörünge roketinde fırlatıldığından aslında çoğu teleskoptan biraz farklı. 2018’deki son uçuşunda , Hi-C vaktinden yaklaşık beş dakika güneşin alanını kenarından çekilmesi için harcadı. Paraşüt destekli bir iniş ile Dünya’ya döndü.

Manyetik Teller Ne ifade Ediyor?

Teller şu anda biraz gizem. UCLan Perşembe günü yaptığı açıklamada “Bu yaygın sıcak telleri oluşturan tam fiziksel mekanizma belirsizliğini koruyor, bu yüzden bilimsel tartışmalara sebep oluyor ve varlıklarının Dünya’daki yaşamı etkileyebilecek güneş patlamaları ve güneş fırtınalarını anlamamıza yardımcı olmak için araştırılacak.”

Araştırma ekibi  daha fazla veri toplamak ve için teleskopu bir kez daha kullanmayı planlıyor. Bilim adamları, Hi-C,  NASA’nın Parker Solar Probe’u  ve Avrupa Uzay Ajansı’nın  Solar Orbiter’i arasında güneşin sırlarını yavaş yavaş çözmeye çalışıyor.

Güneş Sınırsız Enerji Demek

Bu tür projeler şimdilik size işe yaramaz gelebilir fakat Dünya’da oluşan tüm kavgaların sebebi olan enerji, Güneş’te sınırsız olarak bulunmakta. Küçük bir adım ama büyük bir başlangıç olan bu olay umarız insanlığın yararıyla sonuçlanır.

ilginizi çekebilir:

Bizi Instagram‘dan takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: 
cnet.com/news/nasa-solar-mission-spots-wild-threads-woven-into-suns-atmosphere/

 

Hasan Sofioğlu

Hasan Sofioğlu

Teknolojiyle arası iyi olan, spora da karşı boş olmayan bir zat-ı muhterem. 🌙

Yorum ekle