OxoWorld
huawei kaydırmalı ekran patenti

Huawei, Kaydırmalı Katlanabilir Ekran Patenti Aldı

Akıllı telefonların geleneksel form faktörlerini değiştirmek amacıyla, üreticiler günümüzde farklı katlanabilir ekranları akıllı telefonlar için yenilikçi tasarımları deniyorlar.

Samsung’un katlanabilir iki cihazını piyasaya sürdüğünü gördük- Galaxy Fold ve Galaxy Z Flip . Sonra Motorola’nın tasarımlarını modern Moto Razr ile gösterdiğini gördük . Huawei ise Mate X’i piyasaya sürdükten sonra , katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar için geri çekilebilir kaydırmalı ekranlarla gelecek iki yeni patent aldı.

Kaydırmalı ve genişletmeli ekranlar

huawei kaydırmalı ekran patenti
Görsel: LetsGoDigital

Çin merkezli Huawei şirketi, katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar için geri çekilebilir kaydırmalı ekranlarla gelecek iki yeni patentle katlanabilir ekran piyasasındaki yerini geliştirmeye çalışıyor. Çinli akıllı telefon üreticisi patentleri için Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi’ne (CNIPA) başvurdu. Tasarımlar yakın zamanda onaylandı ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WIPO) Global Tasarım Veri tabanına eklendi.

Farklı Olarak A Tipi Olan Normal Bir Telefon Görünümünde

Yeni patentler, Huawei’nin katlanabilir ekranlı ancak form faktörü katlanabilir olmayan akıllı telefonları üretmeyi planladığını gösteriyor. Patentlere bakılırsa Huawei, yeni cihazlarının ekranlarını genişletilebilir/geri çekilebilir şekilde tasarlamak istiyor. Patent tasarımlarında iki ayrı cihaza ait 28 görüntü görülüyor. Bu cihazların ikisi de geri çekilebilir ekranlardan oluşuyor ancak tasarımları birbirinden farklı.

İlk model, yani “Model A”, ön tarafta, cihazın sağ tarafında katlanan ve arkaya giden tamamen çerçevesiz bir ekran görünüyor. Ön kamera yok; ancak arkada, ekranın genişletilmiş kısmı ile birlikte üçlü bir kamera kurulumu var. Şimdi Model A, arka ekranın cihazın bazı bölümleriyle birlikte sağa doğru uzandığını ve ekran oranında % 30 artış sağladığını görüyoruz .

Model B İse Mi Mix Alpha gibi Arkaya Uzanıyor

İkinci tasarım, yani “Model B”, Model A ile benzer bir tasarıma sahip. Bununla birlikte, buradaki kayma mekanizması biraz farklı. Bu modelde, ekran, aynı üçlü kamera kurulumunun yanında, arka tarafa doğru cihazın soluna katlanır. Şimdi, bu modelde de ekran sağdan uzanıyor; bununla birlikte, bu durumda, uzatılmış kısım cihazın sadece başka bir bölümünü değil, ekranı içerir. Bu, akıllı telefona önceki modelden% 20 daha fazla olan ekran oranında % 50’lik bir artış sağlıyor.

ilginizi çekebilir:

Kaynak: 
beebom.com/huawei-new-patent-smartphones-foldable-slide-out-displays/

 

Hasan Sofioğlu

Hasan Sofioğlu

Teknolojiyle arası iyi olan, spora da karşı boş olmayan bir zat-ı muhterem. 🌙

Yorum ekle