OxoWorld
Kuzey Kutbu'ndaki stratosferik ozon, 12 Mart 2020'de mavi ve turkuaz ile gösterilen 205 Dobson biriminin rekor düşük seviyesine ulaştı.

NASA, “Arktik Ozon İncelmesi Rekor Seviyede Azaldı”

NASA, Arctic üzerindeki ozon tabakasının incelme oranının Mart ayında rekor seviyede azaldığını açıkladı.

Uydu gözlemlerinden bahseden Nasa, ozon seviyelerinin yaklaşık 240 Dobson birimindeki tipik bir Arktik değerinden 205 Dobson birimine ulaştığını söyledi. Dobsonian , NASA’ya göre, atmosferdeki toplam ozon miktarının, dünya yüzeyinde belirli bir noktanın üzerinde ölçülmesi olarak tanımlanır ve 1 milimetre kalınlığındadır.

"Kuzey
Kuzey Kutbu’ndaki stratosferik ozon, 12 Mart 2020’de mavi ve turkuaz ile gösterilen 205 Dobson biriminin rekor düşük seviyesine ulaştı.

10 Yılda Bir Gerçekleşen Olay En Son 2011 ve 1987

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi baş jeobilim bilimcisi Paul Newman, “Bu yıl düşük Kutup ozonu yaklaşık on yılda bir gerçekleşiyor” dedi. “Bu, ozon tabakasının genel sağlığı için önemlidir, çünkü Kuzey Kutbu’ndaki bu tabakanın seviyeleri genellikle Mart ve Nisan aylarında yüksektir.”

MONTREAL PROTOKOL İÇİN İYİLEŞTİRMEK İÇİN OZON KATMANINA TEŞEKKÜRLER

Ozon tabakası dünya yüzeyinin yaklaşık 7 ila 25 mil yukarısındadır ve NASA’ya göre gezegen için “güneş koruması” görevi görür. Cilt kanseri, katarakt, bağışıklık sistemi baskılanması ile bağlantılı olan ve bitkilere de zarar verebilen zararlı ultraviyole radyasyonu güneşten uzak tutar.

NASA, Mart ayında Arctic ozonun tükenmesinin büyük olasılıkla “Aralık-Mart üst atmosfer dalgasının olağandışı zayıf olaylarından” kaynaklandığını da sözlerine ekledi. Bu olaylar, alt atmosferde rutin olarak gözlenen ancak üst atmosferde “çok daha büyük” meydana gelen hava sistemlerine benzer.

Bu dalgalar genellikle alt atmosferden gelir ve Kuzey Kutbu çevresinde dönen rüzgarları “rahatsız eder” veya değiştirir. Bu durumda, ozon stratosferin diğer kısımlarından getirilir.

Newman, “Beyaz bir kovada Kuzey Kutbunun üzerinde kırmızı bir ozon damlası olduğunu düşünün,” diye ekledi Newman. “Dalgalar beyaz rengi, orta enlemlerde daha fazla miktarda ozonu, direk etrafında dönen güçlü jetin kırmızı rengiyle veya düşük ozon içeriğiyle karıştırıyor.”

NASA, dalga olaylarının Aralık 2019’da ve Ocak’tan Mart 2020’ye kadar zayıf olduğunu ve ozonun Arktik’in üzerindeki atmosferin diğer bölümlerinden yenilenmesini önlediğini ekledi.

Neden Zayıfladığı Bilinmese de Çevre Programlarının Etkisi Olabilir

“Bu yıl dalga dinamiklerinin neden zayıf olduğunu bilmiyoruz,” dedi Newman. “Ancak Montreal Protokolü nedeniyle kloroflorokarbonları atmosfere salmayı bırakmasaydık Arctic tükenmesinin bu yıl çok daha kötü olacağını biliyoruz.”

Mart ayında, ozon tabakasının iyileşmeye devam ettiğini ve 1987 Montreal Protokolü’nün küresel eylemi sayesinde tamamen iyileşebileceğini tespit eden bir çalışma yayınlandı.

Bilim adamları 1985 yılında Antarktika ve Avustralya üzerinde tabakada rahatsız edici bir delik bulduktan sonra 1987’de Montreal Protokolü tarafından kloroflorokarbonlar tamamen yasaklandı. Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından yayınlandı.

ilginizi çekebilir:

Hasan Sofioğlu

Hasan Sofioğlu

Teknolojiyle arası iyi olan, spora da karşı boş olmayan bir zat-ı muhterem. 🌙

Yorum ekle