OxoWorld
Samsung, 2021 yılında LCD Ekran Üretimine Son Verecek

Samsung, 2021 yılında LCD Ekran Üretimine Son Verecek

Dünyanın en büyük telefon üreticilerinden ve bir çok alanda hizmet veren Samsung, 2021 yılının sonunda Güney Kore ve Çin’de LCD panellerinin üretimini sona erdireceğini duyurdu.

Reuters’e yaptığı açıklamada  Samsung, LCD ekranlar için mevcut siparişlerini “sorunsuz” yerine getireceğini söyledi. Bu da demek oluyor ki belli limitten sonra yeni sipariş almaycak.

Ekim ayında, teknoloji devi, iki LCD üretim hattından birini askıya alacağını açıkladı. Reuters’in üretimini yükseltmek için yaklaşık 10,7 milyar dolarlık tesislere ve araştırmalara yatırım yaptığını bildirdi.

Kuantum nokta ekranlar kullanılacak

Reuters’e göre, yatırım Güney Koreli LCD hatlarından birini gelişmiş kuantum nokta ekranları toplu olarak üretecek bir tesise dönüştürmeye odaklanacak.

Normal LCD ekranlar,  bir görüntü oluşturmak için küçük piksellerden oluşan bir ızgara ile karıştırılan renk filtrelerinde ışığı parlatmak için beyaz bir arka ışık kullanır. Ancak LCD’ler temiz beyaz ışık üretme konusunda pek iyi sayılmaz. Yeni nesil ekran teknolojisi kuantum nokta ekranlar ileSamsung, artık bu eski teknolojisini rafa kaldıracak gibi duruyor.

Pikseller, boyutlarına bağlı olarak, onlara ışık tuttuğunuzda, çeşitli renklerde parlayan küçük fosforlu kristallerdir.

Kuantum nokta ekranlar, saf mavi LED ışığı ile eşleştirildiğinde daha saf bir beyaz oluşturan belirli kırmızı ve yeşil tonlarını parlatmak için hassas şekilde kalibre edilmiş kristaller kullanır.

Kaynak: digitaltrends

Hasan Sofioğlu

Hasan Sofioğlu

Teknolojiyle arası iyi olan, spora da karşı boş olmayan bir zat-ı muhterem. 🌙

Yorum ekle