OxoWorld
Sıtma İlacı (Klorokin) Koronavirüsü Tedavi Edebilir mi?

Sıtma İlacı (Klorokin) Koronavirüsü Tedavi Edebilir mi?

Arizona’da bir adam öldü ve eşi, Trump’ın COVID-19 için etkili bir tedavi olarak yorumlamıştı . Çift, Trump’ın ilacı “oyun değiştirici” olarak tanımladığını duyduktan sonra elindeki klorokin fosfat ile kendi kendine ilaç vermeye karar verdi  .

NIH Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü başkanı Dr. Anthony Fauci, ifadeyi hızla düzelterek Trump’ın yorumlarının  kontrollü bir klinik araştırmaya değil, fıkralara dayandığını açıkladı .

Dr. Fauci bu açıklamalar karşısında endişeli

Fauci, Antiviral ilaçların keşfi ve geliştirilmesi konusunda uzmanlaşmış tıbbi bir kimyagerim ve yedi yıldır aktif olarak koronavirüsler üzerinde çalışıyorum.Bununla birlikte, bir bilim insanı olduğum ve gerçekler ve kanıta dayalı tıpla uğraştığım için, başkanın COVID için tedavi olarak klorokin veya yakından ilişkili hidroksiklorokin, her iki antimalaryal ilaç kullanımı hakkında yaptığı kapsamlı açıklamalar hakkında endişeliyim.

Klorokin ve Hidrosiklorokin Nedir?

Bunların her ikisi de uzun yıllardır kullanılmakta olan FDA onaylı antimalaryal ilaçlar. Klorokin ilk olarak 1934 yılında Bayer ilaç firmasında geliştirildi ve sıtmayı önlemek için II. Dünya Savaşı’nda kullanıldı.FDA bu koşullar için kullanımını onaylamamasına rağmen, hem klorokin hem de  hidroksiklorokin de  romatoid artrit ve lupus tedavisinde kullanılır .

Bu ilacın İşe Yaradığı Düşüncesi Nerden Çıktı?

2012’de ilk MERS salgını sonrasında bilim adamları, MERS enfeksiyonunu engelleyebilecek bir aşıyı tanımlamak için binlerce onaylanmış ilacın rastgele ekranlarını gerçekleştirdiler. Klorokin dahil olmak üzere birçok ilaç, koronavirüslerin  in vitro hücreleri enfekte etmesini engelleme yeteneğini gösterdi  . Ancak bu ilaçlar yoğun bir şekilde takip edilmedi çünkü sonuçta daha fazla düşünülecek yeterli aktivite göstermediler.

Yeni koronavirüs ortaya çıktığında, ilgili koronavirüsler MERS ve SARS’a karşı bazı ilk umut vaat eden birçok ilaç, olası tedaviler olarak daha fazla değerlendirmeye değer olarak listenin en üstünde yer aldı.

 

Bu yüzden bilim ve dünyadaki bir dizi  laboratuvar şu anda bu ilaçları  araştırmakta ve ABD, Fransa  ve Çin’deki klinik çalışmalarda test etmektedir  . Ancak şu ana kadar, ilaçların COVID-19’u tedavi etmek için güvenli ve etkili olup olmadığı konusunda bir fikir birliği yoktur, çünkü test sürecinde hala çok erken olduğu için.

Hasan Sofioğlu

Hasan Sofioğlu

Teknolojiyle arası iyi olan, spora da karşı boş olmayan bir zat-ı muhterem. 🌙

1 yorum

  • Yani bakalım bir denesinler hayvanlarda bulgular nasıl azicikta olsa iyi eğilim gösterdiğine göre umut var demektir bence denemeye değer de bunu bizde yapamazmiyiz yani açıkça vermişler detayları onlarin kadar yokmu labaratuvar vs demek yok.😞