OxoWorld
Sizi Bir Dahi Yapacak Çapraz Okuma Tekniği

Sizi Bir Dahi Yapacak Çapraz Okuma Tekniği

Doğru bilgiye ulaşmak için yegâne yol Çapraz Okuma Tekniğiyle bağlantılı. Tarihçi Yazar İlber Ortaylı sıkça çapraz okuma tekniğini ve çapraz okumanın önemini vurguluyor peki niye ?

Sizi Bir Dahi Yapacak Çapraz Okuma Tekniği
Makstel İnstagram Çapraz Okuma Tekniği Paylaşımı

Bizler herhangi bir bilgiye insanlar aracılığıyla ulaşırız. İnsan da gayet tabi hata yapabilir. Hatta insan bu hatayı bazen çıkarları ve fikirleri doğrultusunda bilerek yapıyor. Çapraz okuma bireysel hataların bilgi alımına en az düzeyde etki etmesini sağlayacaktır. Yani birden çok kaynağın ortak alanı size doğru bilgiyi verecektir.

Nasıl Uygulanır?

Çapraz Okuma Tekniği için en az iki olacak şekilde 2-6 arasında kitaplar seçiliyor, bu sayıyı siz belirleyebilirsiniz. Benzer konuları içerebilen kitaplar seçileceği gibi konuları birbirleri ile ilgisiz farklı türde kitaplar da seçebilirsiniz. Benzer alanlar içeren kitapları çapraz okumayla okumak bir tez veya makale araştırmanız için daha çok işe yarayabilir, genellikle akademisyenlerin kullandığı bu yöntem ile tecrübelerle sabittir herhangi bir karışıklık hissetmeyeceksiniz.

Gün İçerisinde Kitap Değiştirin

Aslında bu yapı insanlığın yapısında olan bir alan uzun süre odaklanamama ve sıkılmaktan kaynaklanıyor. kitapları değiştirmeniz size sürekli yeni bir kitaba başlar gibi hissiyat verecek. Böylelikle bu sorunu az çok engellemiş olacaksınız. Kitabın birini kütüphanede, diğerini ofisinizde, ikisini de evinizde bulundurun. Tabi bu bizden bir örnek, kendi hayat planlamanıza göre şekillendirebilirsiniz. Ofiste okuyacağınız kitabı fırsat buldukça, içinizden geldiği kadar okuyun. Kütüphanenizdeki kitap, evinizde yatağınızın ucundaki kitaplar ise her gün uyumadan önce okuyorsunuz. Başucunda iki kitap olmasının sebebi; o an modunuz hangi kitabı kabul ediyorsa onu okuyorsunuz, dilerseniz biraz ondan biraz ondan okuyorsunuz, bu size kalmış.

Bazı kitaplar vardır başladığınızda hayal kırıklığı yaşatır fakat bir yandan onu bitirmek zorunda hissedersiniz. Çapraz okuma ile hayal kırıklığı yaşadığınız kitabı da arada kaynatarak bitirebiliyorsunuz.

Son, çapraz okuma yöntemi ile sıkılmadan, zamanı en verimli şekilde kullanarak aynı sürede çok kitap bitirebilirsiniz.

Kendimiz için, sevdikleriniz için, gelecek nesiller için, ülkemiz için, diğer insanlar için ve hatta tüm dünya için okumamız gerekiyor.

Yazar:
Ahmet Çığşar (Bu yazısı için teşekkürlerimizi bir borç biliriz.)

ilginizi çekebilir:

Kaynak: 
medium.com/turkce/okumak-ve-%C3%A7apraz-okuma-y%C3%B6ntemi-hakk%C4%B1nda-birka%C3%A7-%C5%9Fey-4ec166d1058f

Hasan Sofioğlu

Hasan Sofioğlu

Teknolojiyle arası iyi olan, spora da karşı boş olmayan bir zat-ı muhterem. 🌙

Yorum ekle