OxoWorld

Uzaydan Bu Görüntü Tüm Algınızı Bir Anda Değiştirebilir.

Uzaydan Dünya

Nasa‘nın ikinci ay görevini gerçekleştiren Apollo 8’in mürettebatı, Dünya’yı boşlukta asılı şekilde uzaktan ilk kez gördüklerinde, daha önce hiç yaşamadıkları bir duyguyu yaşadıklarını, farkındalıklarının temelden değiştiğini söylediler.

Derin bir karanlığın içerisinde sürekli hareket halinde olan mavi gezegenimizi uzaktan görebilmek, elbette sayılı insanın yaşayabildiği bir deneyim oldu. Astronotlar bunun sıradan bir görüntü olmadığı, “büyük resmi” görebilmek ve daha geniş perspektifte düşünebilmek için yaşanan bir aydınlanma kabul edilebileceği konusunda hemfikirler. Daha sonraki yıllarda toplam 31 astronot ile görüşen ve onların görüşlerini kaleme alan yazar Frank White, yaşadıkları bu bilişsel değişime “kuşbakışı etkisi – overview effect” adını verdi.

Dünyaya uzaydan bakma şansı yakalayan astronotlardan biri olan Michael, “Beni gerçekten şaşırtan şey, Dünya ‘nın kırılgan bir hava yansıtmasıydı. Ve neden bilmiyorum. .Küçük, parlak, güzel, ev ve kırılgan bir his vardı.”
-  Michael CollinsApollo 11

Uzaydan Dünya

“Dünya’yı ilk görüşüm kalkıştan birkaç saniye sonraydı” diye başlıyor İngiliz kadın astronot Helen Sharman. Kalkışta uzay aracını koruyan “kaplama parçalandıktan sonra pencereden ışık süzüldü ve Pasifik Okyanusu’nu gördüm, harikuladeydi.”

1991’de Rus (o zamanlar Sovyet) Mir uzay istasyonunda sekiz gün kalmak üzere uzaya fırlatıldığında 27 yaşındaydı. Bu süre boyunca Dünya’yı izleme fırsatını hiç kaçırmamıştı. Son gece penceresindeki gölgelikleri açık tutmuş ve uzay istasyonu 90 dakikada Dünya’nın etrafını dolaştığı için 90 dakikada bir güneşin doğuşunu izlemişti.

BBC için hazırlanan 360 derece sanal turda izleyiciler Dünya’ya uzaydan bakma olanağı buluyor. Bu sırada Sharman’ın yanı sıra Amerikalı astronot Ron Garan ile İtalyan astronot Luca Parmitano uzayda olmanın nasıl bir duygu olduğunu anlatıyor. Bu sırada onların tecrübelerinden ne tür dersler çıkarmak gerektiğini düşünüyor insan.

Kağıttan ince bir atmosferle korunan ve beslenen, küçük, kırılgan bir yaşam topu olduğu anlaşılan, “boşlukta asılı” olarak anlaşılan, uzayda Dünya’nın gerçekliğini ilk elden görme deneyimidir. Uzaydan, ulusal sınırlar kaybolur, insanları bölen çatışmalar daha az önem kazanır ve bu ” soluk mavi noktayı ” korumak için birleşik irade ile gezegensel bir toplum yaratma ihtiyacı hem açık hem de zorunlu hale gelir.

Hasan Sofioğlu

Hasan Sofioğlu

Teknolojiyle arası iyi olan, spora da karşı boş olmayan bir zat-ı muhterem. 🌙

Yorum ekle