OxoWorld
Wilbur and Orville brothers

Uçak İcat Eden Eğitimsiz Bisiklet Tamircisi İki Kardeşin Hikayesi

Wilbur ve Orville kardeşler
Wilbur ve Orville kardeşleri anlatan Makstel instagram paylaşımı

1903 yılının bir kış gününde, Kuzey Carolina’nın ücra Outer Banks Bölgesi’nde, Ohiolu iki erkek kardeş, Wilbur ve Orville Wright tarihin gidişatını değiştirdi. İlk ağır, motorlu ve pilot taşıyan makineyle uçuş çağı başladı.

İlk testlerde, muhtemelen 3 Ekim’de, Wilbur gemide iken planör yerden ipin üstünde olmayan bir uçurtma olarak uçarken,  büyük bir heyecan içerisindeydiler. Bu Uçak 17 Aralık 1903’te Kuzey Karolina’da Orville’in kontrolünde havalanan ilk uçağı aerodinamik ses teorisine bağlı kalınarak yapılmıştı.

İki pervaneli ilk uçağı tasarlamışlardı. Pilotla birlikte ağırlığı 335 kg’dı. Orville kardeş ilk denemesinde 12 saniye uçtu ve  37 metre mesafe kat etmeyi başardı. Son denemelerinde ise, süreyi 59 saniyeye çıkardılar ve 260 metrelik bir mesafeye uçmayı başardılar.

Asıl Önemlisi Doyumsuz Bir Mühendislik Olayını Başlattılar

Wilbur ve Orville, ticari başarıyı yakalamış iki eğitimsiz bisiklet tasarımcısı olmanın çok ötesinde, yetiştirilme tarzlarına dayanan olağanüstü cesaret ve azim sahibi, çok çeşitli entelektüel ilgi alanlarına ve bitmek tükenmek bilmeyen bir meraka sahipti.
Wilbur şüphesiz bir dâhiydi. Orville çok ender görülen bir mekanik beceriye sahipti. Eğitimlerinin lise düzeyinde olmasına rağmen uçuşa geçmek konusundaki hayallerinden asla vazgeçirmedi. Bu da Dünya’da yeni bir algıya sebep oldu. Bir şey yapmak için o alanın eğitimi diploması değil mesele kendin öğrenebilmek, zihnini kendin yönlendirmeyi bilmek…

 

Kalıcı Barışı Düşündüler Savaşı Yeni Bir Alana Çektiler

Orville’in son büyük projesi, tarihçilerin ilk pratik uçak olarak tanımladığı 1905 Wright Flyer III’ün ıslahını ve korunmasını denetlemekti.

Orville, yıllar sonra II. Dünya Savaşı’nın bombardıman uçaklarının getirdiği ölüm ve yıkımla ilgili bir röportajda üzüntüyü dile getirdi:

Dünyaya kalıcı barış getirecek bir şey icat ettiğimizi ummaya cesaret ettik. Ama yanılmıştık … Hayır, uçağın icadındaki rolü hakkında hiçbir pişmanlığım yok, ancak kimse neden olduğu yıkımı yaptığımdan daha fazla mahrum edemedi. Uçağa ateş konusunda yaptığım gibi hissediyorum. Yani, yangının neden olduğu tüm korkunç hasarlardan dolayı pişmanım, ama birisinin yangınlara nasıl başlayacağını keşfettiği ve binlerce önemli kullanıma nasıl ateş yakacağını öğrendiğimiz insan ırkı için iyi olduğunu düşünüyorum.

ilginizi çekebilir:

 

Hasan Sofioğlu

Hasan Sofioğlu

Teknolojiyle arası iyi olan, spora da karşı boş olmayan bir zat-ı muhterem. 🌙

Yorum ekle